haart big winners at the 2017 Spicerhaart Annual Conference Awards


19/05/2017

SPH-_-Conference-Ice-Apex-logo-(on-white).png

The 2017 Spicerhaart Annual Conference was an incredibly successful night for many of our branches and their respective people. On Tuesday 25th April at Five Lakes Golf Club in Colchester, all of our top branches came together to be awarded for their efforts and successes over the past year.

The annual conference featured comic Jo Caulfield, top international estate agency speaker Tom Panos and a surprise visit from the Red Devils, the British Army’s Parachute Regiment display team.

Our staff is planning a sky dive with the Red Devils in June to raise money for the company’s Magic Moments charity, which takes children from hospices on a trip of a lifetime to Disneyland Paris.

Below are each of the winners for the haart brand, for both sales and lettings, in their respective categories.

 

Lettings

Divisional / Regional Winners

 

South

Sian Tyler – Property Management Total Occupied Growth - Winner

Ellie Padbury – Property Management Occupied Growth per Branch - Winner

 

West London

Charles Corne – Property Management Occupied Growth per Branch – 2nd Place

 

Kent

Chris Malazarte-Smith – Property Management Occupied Growth per Branch – 3rd Place

 

The Shires

Mel Casey – Area Manager/Director: Top Profit v Budget – Winner

 

Midlands

Minder Virdee – Area Manager/Director: Top Profit v Budget -2nd Place

 

Metro

Liam Davorn - Area Manager/Director: Top Profit v Budget – 3rd Place

 

North

Sat Basi – Divisional Lettings Director: Top Profit v Budget - Winner

 

Branch / Branch Manager Winners

 

Dartford

Charlotte Marshall – Total Lets vs Budget – Winner

Charlotte Marshall – Occupied Growth – 2nd Place

Charlotte Marshall – Manager of the Year – 2nd Place

Charlotte Marshall – Top Profit v Budget: 2nd Place

 

Romford

Alex Edwardes – Total Lets vs Budget – 2nd Place

Alex Edwardes – Manager of the Year – 3rd Place

 

Bristol

Nicola Lewis –Total Lets vs Budget – 3rd Place

 

Guildford

Victoria Cascini – Top on Occupied Growth – Winner

Victoria Cascini – Manager of the Year – Winner

Victoria Cascini – Profit – 3rd Place

Emily Stephens – Individual Book Growth – Winner

 

Stratford

Claire Ballantyne –Occupied Growth – 3rd Place

 

Peterborough

Kevin Cooper –Customer Satisfaction – Winner

 

Leytonstone

Grace Lilley –Customer Satisfaction – 2nd Place

 

Loughborough

Joe Parker –Customer Satisfaction – 3rd Place

 

Leicester

Jas Mann – Negotiator Total Lets – Winner

 

Weston Super Mare

Robert Appleyard – Negotiator Total Lets – 2nd Place

 

Nottingham

Emma Flowers – Negotiator Total Lets – 3rd Place

 

Medway

Jay Nicholls – Individual Book Growth – 2nd Place

 

Brixton

Jessica Mold – Individual Book Growth – 3rd Place

 

Shepperton

Erin McCann – Market Share League Winner – Winner

 

Harlow

Gabrielle Warner – Market Share League Winner – 2nd Place

 

Thanet

Amy Remmington – Market Share League Winner – 3rd Place

 

Harborne

Paul Channa – Top Profit v Budget – Winner

 

Chelmsford

Natasha Latimer – Top Profit v Budget – 3rd Place

 

Ealing

Mohsen Ali – Top on Profit – 2nd Place

 

Estate Agency

Divisional / Regional Winners

 

haart West

Lianna Tilley – Just Mortgages Adviser: Authorised Pre-2015 – Winner

Jason Carlisle – Top Divisional Sales Director – 3rd Place

 

Metro

Maxine Suchley – Just Mortgages Adviser: Authorised Pre-2015 – 2nd Place

Andy Norton – Just Mortgages Top Newcomer Post-2015 – 2nd Place

Jacqui White – Top Divisional Sales Director – Winner

Jacqui White – Top Divisional Sales Director – Winner

 

East Coast

Chris Naya – Just Mortgages Top Newcomer: Authorised Post-2015 – Winner

 

Essex

Chris Parkin - Just Mortgages Top Newcomer Post-2015 – 3rd Place

Simon Andrews – Top Divisional Sales Director – 2nd Place

Simon Andrews – Top Divisional Sales Director – 2nd Place

 

Anglia

Paul McGrath – Top Financial Services Divisional Director – 2nd Place

Gwyn Gittins – Top Divisional Sales Director – 3rd Place

 

Kent

Lee Crowhurst – Top Divisional Sales Director – Winner

Lee Crowhurst – Top Divisional Sales Director – 3rd Place

 

Branch / Branch Manager Winners

 

Westcliff

Jake Gibson –New Homes Turnover & Profit – Winner

 

Bury St Edmunds

Justine Hoy – Top Lister – 3rd Place

Elliot Piper – Top Negotiator – 3rd Place

Mel Mills – Legal Bankings – Winner

Mel Mills –Turnover – Winner

Mel Mills – Top Branch Profit – 3rd Place

 

Harlow

Shawn Meakins – Legal Bankings – 2nd Place

 

Harold Wood

Andrew Wallington – Top Newcomer on Profit – Winner

Andrew Wallington – Top Branch Profit - Winner

 

Gidea Park

Thomas Costin – Newcomer on Profit – 2nd Place

Devina Lavji – Top Negotiator – 2nd place

 

Leagrave

Zoe Nicholls – Top Newcomer on Profit – 3rd Place

 

Lincoln

Daryl Chappel – Top Lister – Winner

Daryl Chappel – Top Lister – 2nd Place

 

Hucknall

Holly Carnhill – Top Lister – 2nd Place

Francesca Pezzotta – Top Negotiator – 3rd Place

 

Great Shelford

Dan Sumner – Top Branch Raving Fans per Exchange – Winner

 

Welwyn Garden City

Tony Mitchell – Top Branch Raving Fans per Exchange – 2nd Place

 

Walthamstow

James Filtness – Top Branch Raving Fans per Exchange – 3rd Place

James Filtness – Top Swinging Branch – 3rd Place

 

March

Cathy Cummings – Top Swinging Branch – Winner

 

Colchester First-Time Buyer’s Centre

Gemma Ealden – Top Swinging Branch – 2nd Place

 

Monmouth

Gemma Povey –Market Share Growth – Winner

 

South Woodford

Jacqui Greenough - Market Share Growth – 2nd Place

 

Sheerness

Jessica Schembri - Market Share Growth – 3rd Place

 

Wisbech

David Cummings – Top on Turnover – 2nd Place

 

Dagenham

Gary Scargill – Top on Turnover – 3rd Place

Gary Scargill – Top Branch Profit – 2nd Place

 

Finally, we would like to congratulate all of our winners on the night for the fantastic year they have had. All were well deserved.